Recepty

Barevné vánoční sušenky – vánoční stromky

Zdravím kváskaři, dnes vám představím recept na vánoční vanilkové sušenky s kváskem, které jsme spolu s dětmi upekli. Ono to vánoční tvoření je u nás hlavně pro děti, takže je zapojuji do všech pekařských aktivit a aby je to bavilo a zároveň si hrály, vymyslela jsem těsto podobné modelíně v krásných živých barvách. Chuťově jsou mírně sladké, voní po vanilce a jsou jemně křupavé, možná něco mezi lineckým a perníkovým těstem, ale ihned měkké. Takže po vychladnutí se můžete zakousnout.

Můžete z nich tvořit klasickými vykrajovátky vánoční sušenky nebo níže nabídnu šablonu ke stažení na vánoční stromky vysoké cca 18-20 cm, podle toho, jak si je výsledně nazdobíte. Určitě to můžete pojmout i jako kreativní tvoření na různých dětských dílničkách, ve školkách a skupinkách.

K barvení těsta používám gelové barvy Wilton a jim podobné, protože barvivo můžete snadno dávkovat a pigment je intenzivní, barvy jsou kvalitní, určitě se jich nebojte. A kdo preferuje spíše přírodní barvičky, nechá část těsta bílou a zbytek na zdobení si můžete dobarvit kakaovým práškem dohněda až do černa, protože třeba Dr. Oetker nabízí i kakao černé. Nebo využijte k barvení třeba zelenou matchu.

Postup je velmi snadný. Smícháte všechny ingredience v míse rukama a poté prohnětete na kuchyňské lince, necháte odpočinout hodinu v lednici. Těsto rozdělíte na díly a dobarvíte. Dále se zelené těsto vyválí na tenko cca 3-5mm, přiložíte šablonku, vyříznete stromeček a dalšími barevnými těsty zdobíte jako vánoční strom. Ze žlutého jsem si vykrojila pár žlutých hvězd, a z dalších barev tvořila v ruce kuličky jako baňky a tenké hady jako řetězy. Zde se mohou děti kreativně vyřádit a ty mé to velmi bavilo, protože s těstem se pracuje jako s modelínou. Hotové tvary poukládám na plech s pečícím papírem a peču na 180oC asi 15 minut. Když jsou upečené, okraje mouhou být trochu tmavší a hlavně na pohmat prstem se nepropadají a nelepí. Tato pekařská činnost je vhodná i pro ty nejmenší od dvou let, ale i pro starší děti.

Ingredience na těsto, 6 stromků (jeden plech): 100g hery nebo másla, velká lžíce kvásku, vanilkový cukr, 60g moučkového cukru, 150g hladké mouky (špalda, pšenice…), 20g bezlepkové mouky – doporučuji třeba hladkou rýžovou, kukuřičnou mouku, schar apod. 1g soli, barvivo

Šablona ke stažení ZDE, přijde vám na email.

Přeji příjemné pečení 🙂 Blani K.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *