Recepty

Božské žitno pšeničné dalamánky

Takto se prostě jmenují. Recept jsem měla již dlouho uložený ve svém notýsku s recepty, ale nejsem jeho autorem, původní název zní žitné dalamánky, ale obsahují pšenici a jsou prostě božské a famózní 🙂 Takže jsem si název upravila, aby to bylo prostě jasné. Peču je zřídka, protože jsem zabředla do našeho klasického běžného týdenního sortimentu – chléb, rohlíky a tousťák. Nicméně i to nejlepší pečivo se jednou přejí a je potřeba si jídelníček obměnit. Tyto dalamánky jsou úplně famózní, měkké, jemné a opravdu chutnají něco jako mezi rohlíkem a chlebem. Kdo by si je chtěl ještě vylepšit, může si jejich povrch před pečením posypat semínky, hrubou solí nebo vločkami. Mě by děti za semínka asi zabily, nechtějí jíst ani makovky, protože nahoře je „koření“. To prostě nevysvětlím, tak holt pro děti vynechávám…

Recept na 8 kousků božských dalamánků:

Rozkvas: 130g vody, 130g žitné chlebové mouky, lžíce mateřského žitného kvasu

Těsto: 180g vody, 350g chlebové pšeničné mouky, lžička soli a kmínu ideálně drceného

Postup: Připravte si dopředu nabublaný rozkvas na vrcholu. Přidejte do něj vodu, poté mouku a těsto zamíchejte. Nechejte ho projít hodinovou fermentolýzou a poté těsto okořeňte solí a kmínem a nechejte ještě hodinu odpočinout v míse. Poté těsto rozdělte na 8 dílků po asi 100g. Vytvarujte dalamánky, takové malé veky, neboli kuličky, které trochu rozválíte na váleček. Dejte kynout dále na plech s pečícím papírem, asi hodinu až hodinu a půl. Rozpalte si troubu na 250oC, jakmile bude nahřátá, dalamánky rozřízněte uprostřed žiletkou jedním tahem. Pokropte vodou a posypejte třeba vločkami… Dejte péct na horní a dolní ohřev na 15 minut, poté ztlumte teplotu na 200oC a dopékejte ještě asi 10 minut dozlatova. Během pečení můžete dalamánky stříkat vodou z rozprašovače. Budou mít lesklejší kůrku.

Kdo vyzkouší? 🙂

2 komentáře

  • Barbora

    Vypadají krásně, musím zkusit. Mohu se zeptat jaký je rozdíl v žitné/pšeničné mouce a žitné/pšeničné chlebové mouce? Ziju v zahraničí a mám asi jen žitnou a pšeničnou:-)

    • admin

      Dobrý den, žitná mouka mívá označení celozrnná, chlebová nebo výražková a pšenice může být hladká světlá, polosvětlá, polohrubá, hrubá, chlebová atd. Prostě jde o druh mouky. Netuším, jaké máte možnosti v zahraničí, ale mouka by měla být spíše jmně mletá něcojako naše hladká, ať se už jedná o žito nebo pšenici. Přeji mnoho úspěchů při pečení 🙂 Blani.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *