Recepty

Kváskový chlebový věnec

mrkvové těsto

Tento typ bochníčků peču moc ráda, je opravdu efektní a existuje několik způsobů stočení do ošatky a vytvarování potřebného kruhu. Nejraději si takto pohraju s těstem na podzim, kdy si zkvasím hloh a šípky a z této fermentované vody založím kvásek a ihned peču. Těsto ještě ozvláštním mrkvovou šťávou a drtí a vyjde krásně tvarovaný i barevný podzimní chléb-věnec. Samozřejmě peču věnce i z obyčejného těsta, ale když už si chce člověk pohrát, tak si vykvasí samé zajímavosti, které vám ozdobí stůl či poslouží jako efektní dar.

Věnce dělávám z jedné dávky ( cca 800g těsta ) nebo z dávky a půl podle velikosti ošatky a podle toho, jak má být věnec vysoký. Pokud jej chcete menší s velkým otvorem uprostřed, stačí jedna dávka těsta. Použít můžete tento základní recept:

Rozkvas: 75g žitné hladké mouky, 75g vody, lžíce kvásku, těsto: rozkvas + 220g vody, 100g žitné hladké mouky, 300g pšeničné chlebové mouky, po lžičce soli a kmínu.

Toto je takový univerzální recept s nízkou hydratací. Můžete proto přidat 20g vody navíc pro větší nadýchanost střídky.

Pokud si ale chcete pohrát, vyzkoušejte si založit fermentovanou vodu z plodů podzimní přírody, jako je hloh, šípek, jablko, hruška… Návod najdete v rubrice škola kváskování pro začátečníky na těchto stránkách.

A jakmile budete mít vykvašeno, recept je následující, je to větší dávka, kterou jsem ve tvaru věnce kynula ne v ošatce, ale v poklopu na talíře do mikrovlnky, holt kváskování vás naučí pružnosti:

Rozkvas: 75g vody, 75g hladké žitné mouky, lžíce kvásku, těsto: rozkvas + 330g mrkvové šťávy z odšťavňovače, hrst mrkvové drtě, 100g žitné hladké mouky, 400g pšeničné chlebové mouky, 100g hladké špaldy, lžička a půl soli, hrst libovolných semínek.

Tvarování

Těsto je těsto, máte zde dva mé oblíbené recepty, ale nyní probereme to tvarování. Těsto si rozvažte na 5 stejných dílků, které stočíte jako mini bochníčky a naskládáte je vedle sebe do kruhu v ošatce. Pokud chcete větší vnitřní kruh, musíte dovnitř vložit třeba užší sklenici, nějaký válec apod. Dají se koupit i věncovité ošatky, které už mají vypletený střed, ale není to potřeba. V domácnosti jistě najdete něco odpovídajícího. Takže můžete věnec vytvarovat jako dýni nebo s větším středem, ale ikdyž nepoužijete vložku dovnitř kruhu, bochníčky se úplně nespečou. Po vykynutí dáte věnec péct klasicky 10 minut na 250oC a poté 38 minut na 190oC, teploty a časy jsou individuální podle vaší trouby, mě vyhovují přesně tyto. Před pečením se dají bochánky lehce naříznout nebo ozdobit semínky apod.

pšenično žitné těsto

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *