Kváskový blog

Jak se peče chléb ve venkovní peci na dřevo

To si tak jednou ráno pročítám emaily a najednou natrefím na jeden, kde by si mě Paní Klára Hůlová ráda pozvala na kurz pečení chleba. A aby to nebyla nuda, vymyslela si speciální netradiční program, ale jsem za to ráda. Měla jsem aspoň možnost vytvořit zcela nový kurz, byla to trochu výzva to všechno spojit, abychom to stihli za 3 hodiny. Paní Klára si mě pozvala do malé vesničky jménem Jeseník nad Odrou, kde mají s přáteli spolek a takové kouzelné místo „Dílna u Slunce“. Navigace mě těsně před cílem začala točit na kruháči, ale místo jsem našla tak nějak intuitivně, byl to starý krásný dům obrostlý břečťanem, se starou cihlovou dlažbou, studnou a dřeveným plotem s hrníčky. Prostě kouzelné místo, kde už z dálky voněla rozpálená pec na chléb.

Program to byl zaměřený na děti i dospělé, každý si přišel na své, děti se dozvěděly, jak se ze zrna mele mouka, Paní Domácí popovídala o starých způsobech přípravy chleba, rozpálila pec a pak jsem mohla nastoupit já se svým kurzem. Zadání nebylo vůbec jednoduché: Složení kurzovníků bylo začátečníci, pokročilí a měla jsem nabídnout i bezlepkové kváskování. A k tomu všemu všechno péct v peci na dřevo, jenže problém byl v tom, že jsem myslela, že se tentokrát já něčemu novému přiučím a dozvěděla jsem se, že v peci nepečou místní dlouho a ještě se jim žádný chléb nikdy nepodařil, vždy je měli na uhel spálené a uvnitř nedopečené. Takže jsem se začetla do různých článků na internetu, jak tuto pec používat a nastudovanou teorii jsem převedla do praxe a můj chléb byl první, který se opravdu povedl a nemohli jsme mu nic vytknout. To jste neviděli jejich radost, když spatřili první povedený chléb. Moc mě to potěšilo, že jsem mohla pomoci. Tento pocit je k nezaplacení 🙂

Kurz to byl moc krásný, jako program jsem zvolila část pro začátečníky – od skleničky s kváskem k prvnímu chlebu. Zvolila jsem jednoduchý pšeničnožitný chléb s rozkvasem, na kterém jsem ukázala kompletní postup až k upečenému bochníku v peci. Poté jsem přešla na ukázku a ochutnávku několika kváskových bochníků: zrníčkový se záparou, mrkvový, žitnou cihlu, bezlepkový. Dále byla na programu lievito madre pizza z kvasu #lievitoziamaria. Ukázala jsem správně nakynuté těsto, jak vykoulet pizzu a samozřejmě se poté pekla v peci na dřevo, to byla vůně 🙂 Nakonec jsem popovídala o trochu složitější přípravě bochníků pro pokročilé pekaře. Vždy si připravím jeden recept a upeču z něj dva bochníky pro srovnání, co udělá malá úprava těsta a postupů se střídkou i barvou kůrky.

A jak se peče v takové peci?

To si musíte prvně klasicky rozpálit přímo v peci pár polen, nechat je žhnout, hořet. Poté se polena pohrabáčem odhrnou na strany a nyní přijde nejdůležitější část a to zjištění správné teploty. Můžete použít teploměr, ale problém bývá v tom, že teplota na podlaze není stejná jako v kopuli a můžete tímto získat zkreslené údaje směrem k nižší teplotě a tímto spálit chléb, což se vlastně dělo v dílně u slunce a byli už bezradní. Když nám teploměr ukazoval pod 200oC, usoudili jsme, že reálná teplota bude o dost vyšší a vyzkoušíme test s moukou. Vezměte hrst bílé mouky a vhoďte ji na místo pečení. Jak vypadá? Je bílá? Nebo je černá a spálená? Je to špatně a musíte upravit teplotu v peci. Když vám ale mouka krásně zhnědne, je ideální čas vložit chléb do pece. Pokud vlastníte teploměr laserový, hlídejte teplotu 210-230oC na začátek a už nepřikládejte. Nachystala jsem si lopatu na sázení do pece, dobře ji pomoučila a vyklopila na ni bochník z ošatky, nařízla a šoupla do pece, zavřela ji dvířky a teď jsme čekali, co bude. Po 10 minutách jsem chléb kontrolovala a jaké bylo překvapení, když krásně naběhl a vůbec nečernal! Bochník musíte dále péct do té doby, než bude zlatavě hnědý a propečený, test propečení je jednoduchý, poklepem na dno, pokud duní dutě, je to ok. Bochník musíte během necelé hodiny pečení alespoň 4x otočit, protože teplota u dvířek je nižší než vzadu v kopuli. Takže chléb prostě pootáčejte pohrabáčem, aby byl upečený ze všech stran rovnoměrně. A to je celé kouzlo pečení v peci.

Chléb jsme nechali vychladnout a poté jej nařízli a ochutnali. Byl báječný 🙂 Křupavý, voněl ohněm a dýmem, úplně jiný level než chléb pečený v elektrické troubě.

Máte zájem o individuální kurz?

Často si mě právě takto zvou různé zájmové spolky nebo třeba jen volné sdružení maminek a kamarádek. Takže pokud byste si přáli, abych k vám také s kurzem přijela, není nic snažšího, než se domluvit a to na emailu blani@srdcezkvasku.cz. Program je volitelný a závisí na domluvě, o co byste měli zájem.

S Paní Domácí jsem se předběžně domluvila, že bude možnost si areál Dílny u Slunce pronajmout a uskutečnit tak vlastní kurzy pečení v peci, protože tam panuje naprosto úžasná a nepopsatelná atmosféra. Budu se těšit na další výlet do Jeseníku nad Odrou a hlavně na další příjemné kurzy.

A více aktuálních informací najdete v mé Facebookové skupince: ZDE

Recenze Paní Kláry Hůlové:

Blanko, dekuju vam moc za krasny workshop plny krasne inspirace. Zase jsem dostala davku motivace zkouset nove veci. Myslim,ze stejny pocit meli vsichni. A nejvetsi radost mam z toho chleba z pece, povedl se i ten druhy, ktery jsme pekly uplne nakonec. Moc hezky den! Preju krasny a odpocinkovy vikend!

Takto jsme spolu pekli v roce 2021 a v roce 2022 již proběhl kurz pro veřejnost bez přičinění dílny u slunce, pekli jsme chléb a fougasse, děkuji všem za účast 🙂

2 komentáře

  • Marianna Luptáková

    Dobrý deň,
    chcela by som sa opýtať či poskytujej kurz pečenia v peci na drevo. Máme doma uvedenú pec, ale radi by sme sa priučili ako v nej upiecť chleba. No bohužiaľ zhánali sme všade, ale nikde nevieme nájsť osobu, ktorá by nám poradila.
    Ďakujeme za odpoveď.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *