Recepty

Žitný dýňák do skleničky

Pouze žito a dýňové pyré. Tomu říkám výborný netradiční chléb. Oranžovou barvu jsem podpořila tím, že jsem do těsta použila světlou mouku, protože i žito můžete koupit jako bílou mouku. Ne jen tu šedivou. Jmenuje se výražka neboli výražková mouka a v dávnějších časech to byla mouka sváteční. Kdysi hlavně u nás v Beskydech bylo pšeničné mouky nedostatek, rostla zde jen pohanka a žito – odolnější odrůdy. Tak se peklo převážně z žita. Kdo ho zná a peče z něj pravidelně, tak ví, že je to docela piplačka udělat z žita něco kloudného, protože žito obsahuje méně lepku a tudíž od něj nemůžete očekávat krásné pružné struktury v těstě, ale vždy vám vyjde spíše lepkavé bahýnko 🙂 Ale aspoň jíte zdravější odrůdu obilovin. Poslední dobou se zaměřuji výhradně na zdravou stravu plnou plnohodnotných surovin a tak volím asi trochu netradiční nebo alternativní obiloviny, převážně špaldu a žito z těch lepkových a převážně vždy ve verzi celozrnné. A pak jsem se zamilovala do bezlepkových obilovin, osobně doporučuji čirok a pohanku, jsou nejvíce podobné chlebovým moukám.

Spoustu zajímavých dýňových kváskových receptů najdete v ebooku Podzimní kváskování, je to moc pěkný ebook a určitě se nemusíte bát si ho pořídit i mimo podzimní období, protože spoustu sezónní zeleniny a ovoce seženete běžně po celý rok v obchodech, ale primárně je ebook o receptech z kvasu a zahrádkářských produktů… K dostání ZDE

A že stále používám ty sklenky Weck? Jsou prostě velikostně ideální. Kdo je nemá a má tradiční formy na chléb, může použít přepočet surovin v receptu na dvě jiné tradičnější formy z podobného receptu.

Recept

100g rozkvasu z celozrnného žita v poměru 1:1 = 50g vody, 50g cz žitné mouky, 10g žitného kvasu na vrcholu

Rozkvas si necháte krásně vzejít, asi tak přes noc. Poté do něj zamícháte lžičku soli a kmínu, 200g pyré z dýně a 200g žitné výražkové mouky. Dýňové pyré si připravte dopředu, aby vychladlo. Kus dýně pokrájejte, uvařte, přebytečnou vodu slijte a rozmačkejte. Poté celé těsto napěchujte do máslem vymazané formy. Nechejte nakynout jednou tolik a pečte od studeného startu. Dejte do trouby mřížku, aby se vám pohodlně vešla forma, zapněte dolní a horní ohřev, nastavte 200oC a nastavte hodinu pečení. Po upečení vyndejte chléb z formy a nechejte dobře vychladnout, aby se vám teplá střídka nelepila na nůž. Počkat se vyplatí 🙂

Takto vypadá chléb dobře vykynutý před vložením do trouby.

Přeji dobrou chuť. Vaše Blani K.

A pokud chcete víc inspirace, videí a receptů a občas si přečíst něco zajímavého z mého pera, navštivte FB skupinku Sdrce z kvásku a Akademie kváskování, kde zveřejňuji nejvíce aktualit.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *